Search

18 Ağustos 2012 Cumartesi

Günce 27 | No woman no cry - Kadınlar ağlamasın 1


Deniz Karahan
Selam kızlar, yine ben; yani Deniz Karahan :))

Bugünkü günce için bizim kızlarla konuştum ve "bir kerecik de ben günce yazayım ne olur?" dedim. Biraz düşündüler ve "ama günce yazmak zor iştir Deniz. Öyle herkes yazamaz. Sen daha önce hiç günce yazmadın ki" dediler. Buse devreye girdi ve dedi ki "Hımmm madem ki yazmak istiyor, bir denesin, yazıktır. Hem ben ona güveniyorum, başarabilir". İşte Buse'nin bu sözünden sonra, akan sular durdu ve günce yazma görevi bana verildi.

Gelgelelim beni rezil olma korkusu sardı. Evet görevi almıştım ama şimdi ne yazacaktım. Düşündüm düşündüm ve yine düşündüm. Aklıma hiçbir şey gelmiyordu! 


Kafam dağılsın diye güzel bir şarkı dinlemeye karar verdim. Dinlediğim şarkı gel de beni yaz dercesine "ağlama kadın ağlama" (orijinal adı ile "no woman no cry") adını taşıyordu.

Vikingler’deki çizgi film kahramanlarından Viki'nin burnunu kaşıyıp "işte bu" dediği gibi “işte bu” dedim ve konunun beni bulduğunu fark ettim.

Peki yazımın içeriği ne? Daha sonraki zamanlarda çokça yazacağım ve ayrıntısına gireceğim şekilde; erkeklerin kadınları hor görmesi, ağlatması, kadınların hayatın zorluklarına direnmesi ve merhamet duygusu yazı dizimin asıl konusu olacak. Ancak sizinle bugün bu şarkıyı paylaşacağım ve diğer konulara sonraki "kadınlar ağlamasın" yazılarımda devam edeceğim. Yani bu post; serinin başı. :)) 

Hımmm, nasıl derler? Devamı gelecek :)) Ama önce şarkı hakkında birkaç cümle…

Bob Marley bu şarkıda, kocaları çalışmak için uzak diyarlara gitmek zorunda kalan, kadınlara sesleniyor. O kadınlar ki, gerektiğinde çocuklarını zorluklar içinde yetiştirmeyi bilen, dere kenarında insanların çamaşırlarını yıkayarak evini geçindirebilen, aşk ve ayrılık acısıyla ağlayıp, şefkat ve merhametin de simgesi olabilen kadınlar. Bob Marley bu şarkıda o kadınlara diyor ki, “no woman no cry”. Bu sözün anlamı; tabii ki bazı erkeklerin kullandığı şekilde “kadın yok ağlamak yok” gibi kaba bir anlam taşımıyor. (Biz olmasak  peşlerini bile toplayamazlar ya. Hadi bir şey demeyim de büyüklük biz kadınlarda kalsın). Şarkının adı "Ağlama kadın ağlama" ya da daha genel bir ifadeyle "kadınlar ağlamasın" anlamına geliyor. Bu şarkıyla ilgili olarak erkek olmakla beraber işini iyi yapabilen ender erkeklerden biri olan Aptülika’nın da güzel çalışmaları vardır. Sonra belki onlardan bir iki örneği de bulup kaynağına link bağlarım. Kadınların sözlerine değer vermeyen bazı erkekler; telifti, haktı, hukuktu dinlemese bile biz kadınlar bu tür şeylere önem veririz değil mi? Çünkü biz kadınız. Tabii ki kaynağını bulabilirsek kaynağına link vereceğiz. Neyse bu başka bir konu.

Canlarım benim. Bizi okumaya devam edin pls. Öptüm

Deniz Karahan
BayanBilen.com

---------------
No woman no cry - Bob Marley çeviri
Yazının konusu hakkında kısaca: "No woman no cry”: Bob Marley bu şarkıda, kocaları çalışmak için uzaklara giden, dere kenarında çamaşır yıkayarak çocuklarını büyüten kadınlara sesleniyor ve onlara diyor ki “ağlama kadın ağlama”


4 yorum:

 1. Ay hala yorum yok. Ay kötü mü yazdım bilemedim şimdi. Kimse beğenmedi mi yoksa? Ay, offf :(( Neyse belki de bayram telaşı ile tepki alamamışımdır. Yine de biraz alkış olsaydı keşke. İlk güncem ama. Of yaaa :((

  YanıtlaSil
 2. Bayram telaşındandır canım. Çok güzel yazmışsın bence arada bi değişiklik yapıp sen yaz. Zaten bu blogda fazla yorum olmuyo yanii :D Ama çooook güzel bi blog
  Beğendik sen dert etme!

  YanıtlaSil
 3. Deniz! Çok güzel olmuş. :]
  Ben çok sevdim. Yaz sen yaz hep yaz. :]

  YanıtlaSil
 4. @Kitapların Dünyası: Canım benim ya çok zarifsin sağol. Şu an o telaş bende yoğunluk olarak devam ediyor. Gelenler gidenler, kahve götür, şeker ikram et. Çok tatlı ama herkes iltifat ediyor filan. Şimdi gidip ortamda şöööyle bir hafiften süzüleyim de de yine "aman da ne hanım kız" desinler. :))İyi bayramlar
  @Burcu: Sağol canım. Öptüm, iyi bayramlar.

  YanıtlaSil

Öne Çıkan Yayın

Bob Dylan Nobel ve Peace songs şarkıları hakkında | Yorumcu: Avril Lavigne || Günce 170

Ek: Bob Dylan Nobel Edebiyat ödülünü almaya gitmeyeceğini açıkladı. Bu Jean Paul Sarte'den beri bir ilk Ünlü rock müzik sanatçısı bes...

SİTE HARİTASI

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Copyright

Copyright
Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Bayanbilen.. ♥ by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://bayanbilen.com/ adresinde mevcut olabilir.