Search

31 Ağustos 2012 Cuma

Günce..♥ 35


Günce...35
“Eğer bir gün susarsam,
bu artık söylenecek hiçbir şey kalmadığı içindir;
her şey söylenmiş, hiçbir şey söylenmemiş olsa bile.”
Samuel Beckett
  Bu resim ile birlikte rastladım bu söze de, Samuel Beckett adında ismine hiç aşina olmadığım biri tarafından söylenmiş. Üstünkörü okunulduğunda çok sıradan, fakat üzerinde düşünüldüğünde söylediklerine kulak verilmesi gereken bir söz okuduğunuz.
  Hani öyle bir zaman gelir ve onca söyleyecek sözünüz olmasına rağmen, söylemenize hiçbir gerek olmadığını anlarsınız ya onun gibi bir şey bu da. Sözleriniz dudaklarınızın arasından çıksa bir türlü, çıkmasa bir türlü. Konuşsanız üzüleceksiniz, fakat konuşmasanız da içinizde kalanlar acıtacak kalbinizi. Madem teğet geçmiyor yaşadıklarınız sizi, o halde delip de geçecek kalbinizi ama en önemlisi geçecek. Ardından mutlaka izi kalacak söyleyemediklerinizin. Peki ya söylemeli miyiz içimizi acıtan şeyleri? Yoksa içimizdeki tüm pislikleri akıtmak yerine susmalı mıyız sadece? Farklı bir ikilem bu, konuya ve insana göre değişen. Birçok insanın da karasız kaldığı bir ikilem.
 Eğer ki karşınızdaki anlamayacaksa sözlerinizi, o halde gerek var mıdır söylemeye? Yoksa kendimiz için söylemek mi gerekir içeride kalanları. Böyle bir noktaya geldiğinde insan susmayı bilmeli bence. Ama bir düşünüyorum da insanlığın varoluşundan beri ne kadar söz birikmiştir söylenmemiş, ne kadar kelime yakmıştır insanın canını. Belki de sadece o an yüreğinden geleni yapmalı insan. Acıtacaksa söylenmemiş kelimeler seni, söyleyip kurtulmalısın; pişmanlığını yaşayacaksan sözlerinin, o halde susmayı bileceksin.
Aslında söylenecek çok şey de olsa içinde bir şeyler bitmiş ise, her şey söylenmiş demektir. Ya da bunun gibi şeyler. Bilmiyorum.
-Bayanbilen-

4 yorum:

 1. Bazen insanlar sadece kendilerini rahatlatmak, suçluluktan kurtulmak için söylüyor bazı şeyleri ama bunu yaptıklarında karşılarındaki insanı çok incitiyorlar. Bence herkesin her şeyi bilmesi gerekmiyor, bazı şeylerin söylenmesi zarardan başka bir şey vermiyor insana...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben birazcık da bencil olmak gerektiğine inananlardanım, onun için karşıdakinin üzülmesinden çok insanın kendi içi ile ilgilenmesinden yanayım. Madem ki rahatlatacak o halde söylenmeli diye düşünüyorum. :]

   Sil
 2. Sevgili kız kardeşim, bilsen de bilmesen de o kadar güzel anlatmışsın ki :))

  Samuel Becket ünlü tiyatro oyunu Godoth'u beklerken'in yazarıdır. Godot'u beklemek ne olabilir? Sanırım insanlar hayatın monotonluğu içinde birinin ya da bir şeyin gelmesini bekler de o şey bir türlü gelmez veya gerçekleşmesini ümit edilen şey bir türlü gerçekleşmez ya işte öyle birşey olsa gerek Godot'u beklemek. Godoth nedir? Ne olduğu bilinmeyen gerçekliktir zannımca. Godoth'un içinde o kadar büyük bir bilinmezlik vardır ki o adeta bir hayaldir. Ancak o kadar gerçektir ki gerçek denilen şey mi hayaldir hayal dediğiniz şey gerçek, işte onu bilemezsiniz :))

  Canım kardeşim seninle gurur duyuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene gerçekten çok sevindim Tevfik abi. :]
   Samuel Becket da özellikle şu yazından sonra oldukça ilgimi çekti. Sanırım bundan sonra Samuel Becket ismine oldukça aşina olduğum bir yazar olacak. :]
   Asıl ben seninle gurur duyuyorum! :]

   Sil

Öne Çıkan Yayın

Bob Dylan Nobel ve Peace songs şarkıları hakkında | Yorumcu: Avril Lavigne || Günce 170

Ek: Bob Dylan Nobel Edebiyat ödülünü almaya gitmeyeceğini açıkladı. Bu Jean Paul Sarte'den beri bir ilk Ünlü rock müzik sanatçısı bes...

SİTE HARİTASI

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Copyright

Copyright
Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Bayanbilen.. ♥ by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://bayanbilen.com/ adresinde mevcut olabilir.