Search

5 Eylül 2012 Çarşamba

Günce..♥ 41Merhaba,
 Bugün de 41 güncemize geldik. :] Bu güncemizde ise biraz müzik hakkında konuşmak istiyorum.
Müzik kimileri için her şeyken, kimleri için ise kafiye içinde söylenen birkaç sözden ibarettir. Bu güncede müziksiz yaşayamayanlara. Müziksiz yaşayamayan biri için daha başka türlüsü de olamazdı zaten. :]
Ben müziğin insanları birleştirdiğine inananlardanım. Müzik ortak yönleri olan herkesi bir kaç notanın arasında buluşturur. Örneğin Şebnem Ferah'ın "Sigara" isimli şarkısını herkes bilir. Bilmediğini söyleyenler olsa bile, bu şarkının melodisini duyduğu anda hatırlayacağına eminim. Şarkının tamamı olmasa da nakarat kısmını herkes rahatlıkla hatırlayabilir.

"Ben sigara dumanımın altında
Yana yana en sonunda kül oldum
Sen kibritin hiç yanmayan ucunda
Birinin hayatından geçmiş oldun"

 Şebnem Ferah zamanında bu sözleri ile hepimizi öyle etkilemiş ki, üzerinden yaklaşık 11 yıl geçmesine rağmen bir çoğumuz bu şarkıyı halen ezbere biliyoruz. Hatta ve hatta bu şarkının çıktığı yılı şu anda araştırdım ve "Aaa.. Bu şarkı o kadar mı eski?" dedim kendi kendime. Onun içindir ki müziğin insanları bir kaç nota ile birleştirmesine ve müziğin yaşının olmadığına inanırım.
 Şebnem Ferah'ın bu şarkısı müziğin birleştirici özelliğini kanıtlamak için sadece bir örnekti. Ama bu ve bunun gibi hepimizin hafızasında yer eden onlarca şarkı var. Mesela Kargo'dan "Yıldızların Altında" şarkısını hepimiz severek dinlemişizdir, ya da Pamela'nın "İstanbul" isimli şarkısını. 
 İşte müziği en çok da bunun için seviyorum. Şimdi aklıma gelmeyen ama sözleri aklıma kazınmış öyle çok şarkı var ki.. Mutlaka sizin de öyledir.
 Sizlere verdiğim şarkılar Türkçe, ama müziğin dili yoktur. Buna örnek olarak da aklıma ilk Adele'nin "Someone like you" isimli şarkısı geldi. 
 Bana göre müziğin dili, dini, ırkı olmaz. Müzik müziktir, altında farklı anlamlar da aranmaz. Bir rock şarkı da birinin hoşuna gitmediği için kötülenmez, metal veya rap de aynı şekilde. Müzik sadece bizler için var. 
 Müzik benim için vazgeçilmezdir. Bir şeylere sıkıldığımda ya da sevinçten havalara uçtuğumda benimledir. Peki ya sizin için müzik nedir?

-Bayanbilen-

4 yorum:

 1. işte ben o müziksiz yapamayanlardanım .. aaah aahh az mı sütüdyolarda rap müzik yaptım ergenliğimde :) şimdi hazır raplerin bile hızına yetişemiyorum .. her dilde dinlerim kore albumlerim bile var düşün yani :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müziksiz bir yaşam düşünemiyorum ben de.. :] O şarkılarını merak ettim aslında, atarsan dinlemek isterim! :] Kore albümleri değişikmiş, hiç dinlememiştim. Merak ettim hemen bir kaç kore albümüne bakayım. :]

   Sil
  2. winter sonata ost dizisinin müziklerini tavsiye ederim çok çok :) o müziklerimin kayıtları kim bilir nerde ve kimde sadece zaman geçirmek için sütudyo kiralardık liseden arkadaşlarla sinirimizi stresimizi atar çıkardık ha birde bateriye deli gibi vurmak acayip iyi gelrdi ki çalmayı bilmem :)))

   Sil
  3. Az önce dinledim de hoşuma gittiler, sanırım sayende kore şarkıları dinlemeye başladım. :] Kayıtların kaybolması kötü olmuş, ama beteri eğlencelidir hem de çok! :] Bilmeden sırf gürültü çıkararak ritim tutmaya çalışmak daha eğlenceli sanırım :]

   Sil

Öne Çıkan Yayın

Bob Dylan Nobel ve Peace songs şarkıları hakkında | Yorumcu: Avril Lavigne || Günce 170

Ek: Bob Dylan Nobel Edebiyat ödülünü almaya gitmeyeceğini açıkladı. Bu Jean Paul Sarte'den beri bir ilk Ünlü rock müzik sanatçısı bes...

SİTE HARİTASI

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Copyright

Copyright
Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Bayanbilen.. ♥ by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://bayanbilen.com/ adresinde mevcut olabilir.