Search

23 Ekim 2012 Salı

Günce..♥ 66 | Paradokslar! :]


Selam!
Gelin bugün de paradokslardan konuşalım. Konuya paradoksun ne demek olduğu ile başlayalım.

Paradoks nedir?
Paradoks, görünüşte doğru olan bir ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki yaratması veya sezgiye karşı bir sonuç yaratmasıdır. Çoğunlukla, çelişkili gözüken sonuç veya sonuçların aslında çelişkili tarafları vardır. Paradoks teriminin karşılığı olarak Türkçe'de yanıltmaç, çatışkı ve çelişme sözcükleri de kullanılmaktadır. Ayrıca kendi içinde çelişen veya tam tersi şekilde sonuç olarak doğru olan fakat absürd veya çelişkili gözüken bir ifadeye (veya ifadelere/ifadeler bütününe) de paradoks denmektedir. Kökleşmiş inanışlara aykırı olarak ileri sürülen düşünce olarak da tanımlanabilir.

Paradoksun tanımını da öğrendiğimize göre sıra geldi birkaç paradoks örneğine, en bilinen örnekle başlayalım. 
1."Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan?" Bu soru şimdiye kadar hemen hemen hepimizin kafasını karıştırmayı başaran önemli parodokslar içinde yerini alıyor. 

2.Bunun yanı sıra "Bildiğim bir şey varsa, o da aslında hiçbir şey bilmediğimdir." diyen bir kimse de bize bir paradoks örneği sunuyor. Eğer hiçbir şey bilmiyorsa, hiçbir şey bilmediğini nasıl bilebilir?

3. Epimenides paradoksu diye bir durum da var. Epimenides Giritlidir ve şu paradoksu söylemiştir " Bütün Giritliler yalancıdır." Bütün Giritliler yalancıysa, bütün Giritlilerin yalancı olduğu da yalandır. 

4."Pinokyo birazdan burnum uzayacak derse bu doğru mudur yalan mıdır?" Eğer doğruysa burnu uzamaz yani yalandır, ama yalansa da burnu uzar doğru söylemiş olur. :] 

İşte ben paradoksları çok severim, onun için de birazcık da sizin kafanızı karıştırmak istedim. :] 
Hem parodokslar zihni açar. :]
Sizin de bildiğiniz, duyduğunuz, kafanızı karıştıran paradokslar var mı? :]Resimdeki çizgiler spiral gibi görünüyorlar, fakat aslında onlar birer daire ve birbirine değmiyorlar. 

-Bayanbilen-


2 yorum:

  1. Bende bi paradoks olmak isterdim aslında .D Kimse tanıyamicak flan. Ama iki yüzlülük değil paradoksluk olucaksın .D Taam sacmaladım iyice. Neyse güzel konuya değinmissin beğendim ♥

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Ahah. :] İlk görüşte kimse ne olduğunu anlayamayacak, ama senin üzerinde düşünen ne olduğunu çözmeye çalışan yani seni gerçekten önemseyenler senin kim olduğunu görebilecekler. :] Evet saçmaladık ama eğlenceli. :]

      Sil

Öne Çıkan Yayın

Günce 172 || Adanalı Bey

Bu blog benim için tam da kişiliğimin oturduğu yıllarda ara sıra uğrayıp, çocukça bir üslupla ilk aşkımı anlattığım bir yerdi hep. Biri...

SİTE HARİTASI

Copyright

Copyright
Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Bayanbilen.. ♥ by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://bayanbilen.com/ adresinde mevcut olabilir.