Search

4 Ekim 2012 Perşembe

Günce..♥ 57 | Suriye ile savaşsak?

Bugün televizyonda ansızın rastladığım bir haber ile kendime bir soru sordum "Acaba Suriye ile savaşsak ne olur?" Cevabını henüz bulabilmiş değilim.
Belki biz güçlü çıkar ve bu savaşı kazanırız ama ya sonra?Sayısı milyonlara ulaşmış ölü insan. Savaşanlar ülkeler ama ölenler insan, ve en önemlisi ölen en büyük şey insanlık. Belki bir çocuk vardır Suriye'de babası asker olan, işte o babasız kalır. Bunca olacak şeye rağmen biz perdenin sadece ön yüzünü görürüz. "Savaşı yendik!" Bilmeyiz ki o an insanlığımızı kaybettik. Kim sevinir ki bir çocuk babasız kaldığı için, ya da çocukluğundan hatırladığı tek anı savaş olan insanlar olmasını kim ister ki? 
Eğer ki birileri haz duyuyorsa savaştan, her şeye rağmen ona insan diyebilir miyiz? 
"Suriye ile savaşalım.!" diyenler siz de haklısınız, onlar bizi vuracak ve bizim elimiz armut mu toplayacak? Ama işin arka yüzü böyle olmuyor işte, belki oradakiler Suriyeli ama onlarda insan. Zaten ne farkımız var ki birbirimizden? İşin en kötü yanı ise Suriye zaten kendi iç karışıklıkları ile uğraşıyor, yani onların kaybedecek bir şeyi kalmadı. Ama bizim kaybedeceğimiz koca bir insanlığımız var. Düşünün ki Suriye ile aramızda savaş çıktı daha sonra diğer devletler ne yapacak? Kimi bizim lehimize, kimi de aleyhimize bir taraf tutacak. Al sana 3. bir dünya savaşı.. Bir Hiroşima ayıbını daha kaldırabilir mi vicdanlarımız? 
Size Nazım Hikmet'in dörtlüklerini sunmak istiyorum.

"KIZ ÇOCUĞU 
Kapıları çalan benim 
kapıları birer birer. 
Gözünüze görünemem 
göze görünmez ölüler. 

Hiroşima'da öleli 
oluyor bir on yıl kadar. 
Yedi yaşında bir kızım, 
büyümez ölü çocuklar. 

Saçlarım tutuştu önce, 
gözlerim yandı kavruldu. 
Bir avuç kül oluverdim, 
külüm havaya savruldu. 

Benim sizden kendim için 
hiçbir şey istediğim yok. 
Şeker bile yiyemez ki 
kâat gibi yanan çocuk. 

Çalıyorum kapınızı, 
teyze, amca, bir imza ver. 
Çocuklar öldürülmesin 
şeker de yiyebilsinler."
İşte buradan da videosuna gidebilirsiniz.

Bu şiiri gördükçe tüylerim diken diken oluyor, gözlerim yaşarıyor. Gözünüzde bir canlandırsanıza sizin yüreğiniz de acımıyor mu? 
Bir Suriye ile savaş demek dolaylı yollardan bir Hiroşima faciası demek. Bir Suriye Savaşı demek gözü yaşlı analar, ölen yiğitler demek. "Şehitler ölmez." mi diyorsunuz yoksa? İşte siz onu bir de şehit annesine sorun. 
-Bayanbilen-4 yorum:

 1. Ben bu şiirin şarkısını Sevingül Bahadırdan ilerim nerdeyse 20 yıldır.. Savaşa hayır diyorum da kim bizi duyacak acaba...
  Bu arada hatay da yaşıyorum ben... Suriye sınırında her gece havalanan duman bulutunu görüyoruz. Bazen bunlardan bir tanesi üzerimize gelecek diye korkuyoruz...
  Vallahi var ya ben ne desem boş inan ki...:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kim bilebilir belki de birileri duyar, görür ve her şey değişir. İhtimaller her zaman var. Hiç olmadı içimizde örgütlenip gün geldiğinde daha güçlü bir "Savaşa hayır!" diyebiliriz.
   Hatay atalarımızın alabilmek için uğraş verdikleri çok özel bir yer. Hiç gidip görmedim ama nedense bende hep farklı bir yeri vardır Hatay'ın.. Allah sabır versin.. :(

   Sil
 2. Çok güzel bir konuya değinmişsin, şiir sarsıcı ve gerçek. Savaş da kazananlar insan değil, Rand. Maalesef bu böyle. Eline sağlık, yazı çok güzel olmuş.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevmene çok sevindim. O şiir her dinlediğimde, okuduğumda ağlatır beni. Ve dediğin gibi savaşların kazananı yoktur. Kazanan sistem, savaş propagandası yapmaya çalışan herkes de kuklası.
   Kocaman sevgiler..

   Sil

Öne Çıkan Yayın

Bob Dylan Nobel ve Peace songs şarkıları hakkında | Yorumcu: Avril Lavigne || Günce 170

Ek: Bob Dylan Nobel Edebiyat ödülünü almaya gitmeyeceğini açıkladı. Bu Jean Paul Sarte'den beri bir ilk Ünlü rock müzik sanatçısı bes...

SİTE HARİTASI

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Copyright

Copyright
Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Bayanbilen.. ♥ by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://bayanbilen.com/ adresinde mevcut olabilir.