Search

24 Kasım 2012 Cumartesi

Günce..♥ 82 || Neydi özlemek?

Bugün günceyi "Özlemek" kavramıyla açıyorum. Neyin nesi şu özlemek? Bir olayı, bir zamanı ya da bir kimseyi özleyebiliyor insan. Ama neden? Elindekilerle yetinmediği için mi yoksa zamanında onun kıymetini bilmediği için mi? Ya da hiç biri değil de elimizde olmayan bir şeyin gözümüzde büyüme şekli mi bu? 
Zaman geliyor insanın içini bütünüyle kaplayabiliyor özlem duygusu, uğruna şiirler sayfalarca yazılar yazılabiliyor. Ama bir türlü yaşamadan bilinmiyor. Kaybedilen bir zamansa eğer ne yaparsan yap geri dönmüyor. Elinde olanla yetinmekten başka çaren kalmıyor evet sanırım en kötüsünün bu olduğunu düşünüyorsunuz ama öyle olduğunu söyleyemeyeceğim. Bence insanın tekrar olmayacak bir şeyi umutla özlemesidir en kötü olan, her ne kadar içinde umut olduğu için güzel gelse de kulağa güzel falan değil. O umutla hayata tutunur insan ve bir gün umudunu yitirir. İşte o zaman elinde hiçbir dayanağı kalmaz, onun içindir ki varsın umut olmasın geçmişten gelen özlemlerimiz için. Belki böylesi çok daha iyidir. 
Özlemek deyince de aklınıza eminim ki geride kalan sevgiliyi özlemek gelmiştir. Ama bir tek aşk yok ki hayatta. Ben en çok sevdiklerimi, arkadaşlarımı ve çocukluğumu özlüyorum. O masum düşlerimi özlüyorum. Zaman zaman da sevdiklerimle aramızdaki mesafelerin ardından onları özlüyorum. Ama "Özlemek" deyince aklınıza yine bir sevgili geliyor, kabul biri özlemek deyince benim de aklıma aynı şey geliyor. Ama neden? Özlenen bunca şey varken neden aklımıza ilk o geliyor? En kötüsü olduğu için mi? Hayır en kötüsü olduğuna inanmıyorum. Sanırım nedenini tam olarak da bilemiyorum. Ama insanların hayatı aşktan ibaret sanmasıyla ilgili bir durum bu. Oysa ki ben buna da inanmıyorum. 
Her neyse kısaca özlemek kötüdür, acıtır, zaman zaman da ağlatır ama gün gelir elindekinin kıymetini bilmeyi de öğretir. 
-Bayanbilen-

13 yorum:

 1. özlemek dendıgınde ılk aklıma gelen ogluşum oluyo:)) onu cokkk özluyorum .:(( aslında sadece oglumu degıl kızlarımıda özluyorum bırı sımdı kıbrısta ama onun tatılde oldugunu gerı donecegını bıldıgım ıcın rahatım:)) dıger kızımda ıse gıttıgınde de özluyorum:))ayyy benım ömrum cocuklarımı özlemekle gecıyor ..keşke büyümeselerdı hep mınıcık benım eteklerıme yapışık oldukları yıllarda kalsalardı dıyorum..o yılları (cok zor yıllar olmasına ragmen ) özluyorum...ılgınc tır ama hıc tanımadıgım bırınıde özleyebılıyorum :))sadece sesınden tanıdıgım bır ınsanı özlemekde ancak benım gıbı enteresan bırıne göredır zaten:)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Annelik nasıl bir şey bilemem ama çok güzel bir duygu olduğuna eminim, yorumunu okurken yüzümde gülücükler açtı. :] Hiç tanımadığın birini özlemek de kulağa ilginç tanıyor ama sanırım onu ben de yapabiliyorum yalnız olmadığıma sevindim! :]

   Sil
  2. bende cok sevındım bır enteresan kişilik daha tanıdıgıma canım:)))

   Sil
 2. veee senın yazılarına bayılıyorum bunuda belırtmelıyım..henuz cok genc olmana ragmen tam böölee kalbımın en ortasına basıverıyosun tatlım:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, gerçekten çok sevindim böyle düşünmene. :]

   Sil
 3. bazen öyle kayboluyoruz ki ailemle onları özlüyorum bazende o kaybolduğumuz zamanlara öyle alışmış hissediyorum ki kendimi ...:/sonra önceleri dostlarım vardı , görmediğimde özlediğim ama dost kavramı büyüdükçe değişiyor buna emin ol hani derler ya büyüdükçe masumiyetimizi kaybediyoruz hah işte tam da bu oluyor... şimdi ise gerçekten sevgilimi çok özlüyorum yanımda da olsa doymuyorum çünkü hem ailem hem dostum hemde aşkım belki tek doğrum ( en azından 4 yıldır ) :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım dediğin gibi büyüdükçe dostluk kavramımız da değişiyor. Onun için en samimi dostlar hep çocukluktan beri yanımızda olup bizi bütün artılarımızla bütün eksilerimizle tanıyanlar. Senin için ne güzel hep mutlu olun. :]

   Sil
 4. Sevgili Burcu, özlemek deyince benim aklıma hiç aşk gelmedi, zira yaşamadığım bir duygu aşk. yani bir şeyi özlemek için önce yaşamak gerekir sanırım. benim yaşadım dediğim tek anlar çocukluk anlarım ve çocukluğumu özlüyorum.çoğunluk da çocukluğunu özler. tabii anne ve babanın azarladığı sahneleri değil, akşam ezanına kadar bıkmadan, yorulmadan, sıkılmadan oyun oynadığı anları özler, tıpkı benim özlediğim gibi.9 yaşındaki yeğenim, annesi azarlayınca ya da yasak koyunca ben ne zaman büyüyecem ,keşke 18 yaşımda olsam da kimse bana karışamazsa der. onun gözünde büyükler canının istediğini yapıyor, bir ona yasak var. o yüzden çocukluğundan şikayet ediyor.ahhh bir bilse çocuk olmak ne güzel bir duygu tabii güzel bir ailen varsa.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Orada kastetmek istediğim şöyle bir şeydi, nerede özlemekle ilgili bir yazı görsek konusu hep aşk oluyor oysa ki bir aşk yok ki. Beynimize aşkı empoze etmek o kadar da doğru değil diye düşünüyorum. Bazen de gün geliyor aşkın hoşlanmanın sadece bir adım ötesi olduğunu ve fazla abartıldığını düşünebiliyorum. Öyle işte. :] Güzel yorumun için çok teşekkürler, sanırım çocukluğumuzun kıymetini bilmeyi başaramamışız. :]

   Sil
 5. En çok kaybettiklerimi ve bir daha hiç göremeyeceklerimi özlüyorum, uzaktaki yeğenlerimi bir de özlüyorum ama senede bir kaç defa görüp onlarla hasret giderebiliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım özlemek gerçekten zor bir duygu kim için ne için olursa olsun. :]

   Sil
 6. Özlemek bazen iyi gelir.yeniler ilişkileri.Bazen de yitirdiklerimize dokunmak isteriz,eski zamanlardaki gibi güzel değerleri paylaşmak isteriz ama onları ya bir koku ya bir şarkı ya bir şiirle anımsar,ulaşamayız.O zaman özlemek acı verir.Bütün duygular gibi özlemek de çoğaltır,eksiltir,öğretir öyle değil mi?güzel bir paylaşımdı,beğendim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle dediğin gibi özlemek çoğaltır, eksiltir ve öğretir. :]

   Sil

Öne Çıkan Yayın

Günce 172 || Adanalı Bey

Bu blog benim için tam da kişiliğimin oturduğu yıllarda ara sıra uğrayıp, çocukça bir üslupla ilk aşkımı anlattığım bir yerdi hep. Biri...

SİTE HARİTASI

Copyright

Copyright
Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Bayanbilen.. ♥ by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://bayanbilen.com/ adresinde mevcut olabilir.