Search

29 Kasım 2012 Perşembe

Okullarda kılık kıyafet düzenlemesi

Deniz Karahan

Herkese merhaba,
Hepinizin bildiği gibi son dönemin en çok tartışılan konularından biri de okullarda kılık kıyafetin serbest bırakılması konusu. Bu konuda pek çok tartışma var. Ben çocuk psikolojisinin çok kırılgan bir yapıya sahip olduğunu düşündüğüm için bu konuya çok ihtiyatlı yaklaşmak gerektiğini düşünenlerdenim. Çünkü küçücük şeyler bir çocuğun arkadaşları önünde kendini ezik hissetmesine sebep olabiliyor.

Evet normal hayatta bir çocuk kendi arkadaşlarını seçebilir, nereye gidip nereye gitmeyeceğini belirleyebilir belki ama okul öyle mi? Hayır çocukların okullarını seçme şansları bir hayli kısıtlı. Daha da fenası, bir çocuk babasına "arkadaşımda gördüm, ben de Timberland istiyorum" dediğinde boynu bükük kalan anne babanın hali.

Eee aynı semtte çok zengin ve fakir ailelerin de yaşayabildiğini düşünürsek, durum iyice korkunç boyutlara gidebiliyor. Siz ne düşünürsünüz bilemiyorum ama bence bu konuda yapılacak düzenlemelerin her yönüyle düşünülmesi ve olası problemlere çözüm üretilmesi lazım. Ben fikrimi söyledim şimdi de sizi dinlemek istiyorum.

Peki sizce?

Yazan: Deniz Karahan
Danışman: Bayan Bilen ve GrafikSaati'nden arkadaşlar

Peki sizce?

14 yorum:

 1. kesinlikle size katılıyorum .Tamam bu sistem Avrupa ülkelerinde var ama bizde çoğu aile asgari ücretleri hayatlarını zar zor idame ettiriyorlar zaten .Çok yanlış bir uygulama olacak özellikle çocuklar çok etkilenecek .Çok güzelbir konuya değinmişsiniz sizi kutlarım

  YanıtlayınSil
 2. bence bu kadar serbest bırakılması doğru değil çok güzel bir konuya değinmiş sin devletimiz hiç mi düşünmüyor böyle bir karar verirken böyle bir kararda çok çocuğun psikolojisi bozulacaktır bence ellerine sağlık çok harika olmuş bu yazın

  YanıtlayınSil
 3. bencede bu uygluma hıc dogru degıl...okullarda unıforma varken zengın fakır esıt sonucta ama serbest kıyafetle fakır ogrencılerın yoksullugu cıkacak ortaya ezıklık hıssedecekler..ayrıca cocuklar bazen cok acımasız olabılıyorr farkında olmadan...durumu ıyı olanlar eksıgı olan arkadaslarını ıncıtebılır ...nıye boyle bır uygulamaya gıdıldıgınıde anlamış degılım acıkcası...

  YanıtlayınSil
 4. içimi okudun ey güzel insan ne kadar güzel yazmışsın ben de istiyorum diyen çocuğun ailesi ne durumda olur en çok bunu düşündüm ben de ınan

  YanıtlayınSil
 5. 9 yaşında yeğenim özel okula gidiyor ve haftada bir gün serbest kıyafet günü var. arkadaşlarından birisi her serbest kıyafet günü olduğunda aynı kıyafeti giyiyormuş. yeğenim ve diğer çocuklar bu çocuğun başka kıyafeti yok mu diye sormaya başlamışlar. haftanın sedece bir günü için çocuklar kıyafet yarışı yapıyorlar, bir de 5 günü için ne olacak?

  orta sınıf diye bir sınıf kalmayan bir toplumda, sadece en fakir ve en zengin diye sınıfın oluştuğu bir toplumda, serbest kıyafet getirip amerika liselerindeki gibi popiler çocuk ,ezilmiş çocuk, kötü giyinen ,iyi giyinen diye sınıflar oluşacak okulun içinde.her yeni ayakkabı konuşulan en önemli konu olacak.
  yazık ki zararı şimdi çıkmaycak, tıpkı sigaranın zararı gibi yıllar sonra çıkacak. oluşan genç nesilin karaterine bakıp bu kanun zarar mı vermiş, yoksa iyimiymiş anlayacağız.deneyde kullanılan fareler değil, çocuklarımız olacak.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Filiz çok ama çok güzel anlatmış çok gerçek örneklemişsiniz. Tam olarak gözümde canlandı bir an. Gerçekten yüreğim paramparça oldu. Offf çok ama çok üzücü. Teşekkürler

   Sil
  2. Pardon Filiz hanımcığım yerine yayına Filiz diye girmiş. Hanım kelimesini düzeltmeleri yaparken mi sildim naptım anlamadım, pardon.

   Sil
  3. önemli değil. ister filiz de ister filiz hanım de :) güzel yazı :)

   Sil
 6. Doğru bir uygulama olduğunu düşünmüyorum ben de.

  YanıtlayınSil
 7. Ben bu uygulamaya karşıyım.Garibanın çocuğu üzerine giyecek elbise bulamazken,zengin çeşit çeşit elbise giyerse o çocuğun psikolojisi ne olur?Çok gereksiz bir uygulama bence..

  YanıtlayınSil

Öne Çıkan Yayın

Günce 172 || Adanalı Bey

Bu blog benim için tam da kişiliğimin oturduğu yıllarda ara sıra uğrayıp, çocukça bir üslupla ilk aşkımı anlattığım bir yerdi hep. Biri...

SİTE HARİTASI

Copyright

Copyright
Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Bayanbilen.. ♥ by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://bayanbilen.com/ adresinde mevcut olabilir.