Search

9 Ocak 2013 Çarşamba

Günce: Türkiye'nin bilinen ilk kadın hakları savunucusunu tanıyalım. Halide Edip Adıvar: "Halklar dostumuz, işgalci devletler düşmanımızdır"

Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar Türkiye'nin ilk feministi olarak bilinir.

Asri Kadınlar birliği önderliğinde pek çok kadın mitingi düzenledi. Bu mitinglerden birinde kurduğu "Halklar dostumuz, işgalci emperyalist devletler düşmanımızdır" sözü ile Kurtuluş Savaşının felsefesine büyük katkı sağladı.

İngilizlerin İzmir'i işgali sonrası yaptığı mücadeleyle kadınları örgütledi ve hakkında iki kez idam kararı çıktı. İngiliz edebiyatına yakın bir isimdi ve bir dönem bu yakınlık onun mandacı olarak suçlanıp kendi arkadaşları tarafından da hain ilan edilmesine sebep oldu.

Halide Edip Adıvar yaşadıklarından yılmadı; kadınları örgütlemeye devam etti. Kurtuluş savaşında Atatürk'ün yanında yer aldı. Meydan meydan dolaştı, savaşta omuz omuza mücadele etti. Rütbe atladı.
Cumhuriyet kurulduktan sonra da kadın hakları için bağnazlıkla mücadele etti. Vurun kahpeye isimli romanında softalar tarafından recmedilen idealist bir öğretmenin romanını yazdı.

Kadınlar kocalarından boşanırken yaşadığı zorluklarla mücadele etti. Medeni kanunun kadınlar lehine ifadeler taşıyabilmesi için ayrıca gayret sarf etti.

Halide hanımı bu yazının yazıldığı gün olan 9 Ocak günü ve 1964 yılında kaybettik. Onu rahmetle anıyor ve bizler için yaptıklarından ötürü şükranlarımızı iletiyoruz. Mekanın cennet olsun Halide teyze, izindeyiz

GrafikSaati Kadınlar Kulübü ve Bayan Bilen ortak anma metni
BayanBilen ve GrafikSaati Kadınlar Kulübü

Creative Commons Lisansı
Türkiye'nin bilinen ilk kadın önderini tanıyalım. Halide Edip Adıvar: "Halklar dostumuz, işgalci emperyalist devletler düşmanımızdır" by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com/2013/01/turkiyenin-bilinen-ilk-kadn-onderini_9.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://www.bayanbilen.com adresinde mevcut olabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Öne Çıkan Yayın

Günce 172 || Adanalı Bey

Bu blog benim için tam da kişiliğimin oturduğu yıllarda ara sıra uğrayıp, çocukça bir üslupla ilk aşkımı anlattığım bir yerdi hep. Biri...

SİTE HARİTASI

Copyright

Copyright
Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Bayanbilen.. ♥ by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://bayanbilen.com/ adresinde mevcut olabilir.