Search

8 Haziran 2013 Cumartesi

Günce 134 || Gezi Parkı

Gezi Parkıyla ilgili bir yazı yazmayı hep erteledim, çünkü çok hassas bir konu Gezi Parkı yanlış kuracağım en ufak bir cümle yanlış anlaşılmama yeter de artar bile. Şimdi hepiniz olayları hemen hemen en ince ayrıntısına kadar biliyorsunuz zaten ama bir de benim gözümden dinlerseniz olaylar şöyle;
Bir kaç ağaca sahip çıkmak adına bir grup insan masum ve haklı bir eylem yapıyor, şarkılar söylüyor ve kitap okuyor. Sonra birden polis çıkıyor ortaya ve bu iyi niyetli insanları dağıtmak adına onlara saldırıyor. Polisin bu tutumu o bir grup insanı yüzler, binler, hatta milyonlar yapıyor. Gezi Parkı bu sefer Gezi Parkı olmaktan çıkıyor ve bir direnişin, bir başkaldırışın sembolü oluveriyor. Bütün bunlar oladursun kapitalist sistemin mahsulü her olaydan kar amacı güden zihniyet el atıyor Gezi Parkı'na. Olayı halk direnişinden çıkarıp siyasallaştırmaya çalışıyorlar; kimileri de olayı faşizm ve kominizim çatışması olarak ele alıyor. Ama yine de bu büyük halk direnişini gölgede bırakmaya yetmiyor kar odaklı çalışan beyinlerin uğraşları. Bütün bunlar olurken polisin halka gösterdiği şiddeti protesto eden bir grup eylemciyi de, halkın diğer kışkırtılmış kesimi şiddetle sindirmeye çalışıyor. İçlerinde öyle gözü dönmüş olanlar var ki ölüm tehditlerine kadar gidiyor işler. Zaten bütün bu olaylar sırasında da insanlar yaralanıyor, ölüyor. Sadece eylemciler değil polis de zarar görüyor, sonuçta o da devlet memuru değil mi? O bu değil bir de kendi kendimize saldırıyoruz ya en kötüsü o, bizi birbirimize düşman edenler kendileri inmeliydiler meydana. Provokasyonlar olmadan olmalıydı her şey. Ama pardon kapitalist sistem zaten halkın her daim bir yerlerden kaybettiği sistemdi dimi. Güçlüler hep güçlü kalırdı, onlara zarar gelmezdi. Bütün bunlar olurken bir de medya var tabii ki, bu olayları çok önemsiz kabul edip belgesel yayınlayan medya. Penguenlerin yaşamının insan yaşamından çok değerli olduğunu kabul gören medya. İşte şu son olaylardan sonra öğrendim ki medyanın artık gücü falan yok, güçlünün medyası var ve her şey onun istediği gibi gösteriliyor. 
Her şeye rağmen halk haklı direnişini sürdürecek, gelgelelim gönül de ister ki bir an önce kutuplaşmalar ortadan kalksın ve bir orta yol bulunsun. Ama bunun için önce bir adım atmak gerek, üç beş çapulcu değil çünkü onlar belki taksimde değildik ama bizimde evlerimizde yüreğimiz onlarla attı. Kimimiz şehirlerimizde tencere tavasıyla sokaklara döküldü, kimi hala çadırda. Eğer sistem halkın kendi kendini yönetmesi ise, halk bunu istiyor. Ve o yüzde ellinin içinde o kadar insan tanıyorum ki evlerinde zorla duran; ama taksimdekilere saldırmak için değil, taksimdekilerle direnmek için. Onların özgürlüğüne, iradesine, duyarlılığını, kardeşliğine ortak olmak için. 
Bir an önce her şeyin düzelmesi Gezi Parkı'nın, Gezi Parkı olarak kalması dileğimle.. 
-Bayanbilen-

16 yorum:

 1. Gezi parkı özgürlük arayışının simgesi oldu,öyle de kalmalı...
  Günümüz yönetimi ilericiliğin sembolü olan şeyleri yok etmeye çalışıyor,sinema,kültür merkezi v.s..
  Kültürel değeri olan hiçbir şey yıkılmamalıdır.Tahammül etmek,anlayışlı,hoşgörülü olmak demokrasinin gereğidir.Halk gezi parkının yıkılmasını istemiyorsa yıkılmamalı ve direnişi dikkate alınmalıdır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dediklerinin her kelimesine katılıyorum, halkın arasında zıtlık yaratılmadan bir an önce bu direniş dikkate alınmalı. Yoksa fenerbahçelisi,galatasaraylısı, sağcısı, solcusu tam birleştik derken hükümet yanlısı ve karşıtı olarak iki sınıfa ayrılacağız ne yazık ki...

   Sil
 2. Burcucum, tıpkı Taksim'de direnen gençlerin naifliğiyle yazmışsın yazını. Her kelimene katılıyorum.

  Bu artık Gezi Parkı Direnişi olmaktan çıkıp, halkın tüm haksızlıklara direnişi haline gelmiştir. Çok da iyi olmuştur, kimseye de mal edilmemiştir, edilemeyecekte çünkü gençler çok akıllı.

  Tabiki huzur ve mutluluk gelsin istiyoruz hepimiz ama istediklerimiz olana kadar da bu anlamlı direniş devam etsin istiyoruz.

  Ellerine sağlık
  Yeni nesil harika
  :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için çok teşekkürlerr :) Ben de dediklerine katılıyorum bugüne kadar yapılan direnişlerin en anlamlısı buydu belki de, yine bugüne kadar yapılan bütün haksızları simgeleyen bir direniş bu. Her ne kadar üç beş çapulcu olarak geçse de adımız, bir orta yol bulunana kadar pes etmemeliyiz.
   Güzel yüreğine sağlık :))

   Sil
  2. Razıyım üç beş çapulcudan biri olmaya :) yeter ki sonu güzel olsun :)

   Sil
  3. Keşke güzel bir son olabilseydi, artık umudumuz yarınlar. :))

   Sil
 3. bu foto bu konudaki en iyi foto.
  :)

  bakalım evet bi adım atmalı büyüklerimiz, oy kaygısından kurtulup.
  :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de çok iyi bir fotoğraf her şeyi özetliyor aslında. :)
   Dediğin gibi oy kaygısından kurtulup bir adım atılmalı bir an önce :)

   Sil
 4. Herşeyi ile çok güzel başladık
  parkta oturup kitabımızı okuduk.
  e sonra ne oldu ?
  geziparkına siyasi partilerin girdiği an olayı rengi saniyesinde değişti zaten.
  ama herkes gerekli mesajı almıştır diye düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tam da dediğin gibi herkes gerekli mesajı almış olmalı.

   Sil
  2. hani nerede yeni yazılaar (:

   Sil
  3. Yeni yazılar mıı :) uzunca bir zamandır yazmadım sanırım nereden başlıyacağımı bilemiyorum artık :))

   Sil
 5. Aslında iş gezi azından çıktı.bu sayede herkesin gözü açıldı.gezi kıvılcım oldu inonlar içinde ki nefreti kustu .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dediğin gibi iş gezi bazından çıktı kimilerinin gözü açıldı ama insanların içlerindeki nefreti kusmaları ne denli doğru oldu bilemiyorum. Keşke en başından kutuplar bu derece keskin belirlenmeden bir orta yol bulunabilseydi.

   Sil
 6. Gezi Parkı Halka bırakılmalı,
  Sevgiler Burcucum

  YanıtlayınSil

Öne Çıkan Yayın

Günce 172 || Adanalı Bey

Bu blog benim için tam da kişiliğimin oturduğu yıllarda ara sıra uğrayıp, çocukça bir üslupla ilk aşkımı anlattığım bir yerdi hep. Biri...

SİTE HARİTASI

Copyright

Copyright
Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Bayanbilen.. ♥ by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://bayanbilen.com/ adresinde mevcut olabilir.