Search

30 Ağustos 2016 Salı

Günce 166 || Tam bir yıl


En son günce yazalı neredeyse bir sene geçmiş. Ama öyle bir seneydi ki bu geçen bugüne dek en kötü anlarımı bu sene yaşadım, en büyük tecrübeleri bu sene kazandım, şu hayatta yaşayıp yaşayabileceğim en ilginç şeyleri bu sene yaşadım. Şimdi ise onca kargaşadan sonra ilk kez duruldum, zaten onun için buradayım. Bu sene yazmak istediğim, kelimelerin benden çıkmak için adeta çırpındığı çok an oldu ama ne zaman ki yazmak için buraya gelsem nereden başlayacağımı, ne yazacağımı hiç bilemedim. Belli ki fırtına koparken yükselip alçalan dalgalardan, onların sebep olduğu köpüklerden bir türlü göremedim suyun içerisindekileri. Onun içindir ki yazabilmek için önce durulmam gerekti.
Bu sene küçük bir gölden büyük bir okyanusa açıldım. Gölde en büyük dertleri yemin bir kancaya bağlı olup olmadığı olan küçük balıklar vardı. Ama okyanusta işler daha farklı yürüyormuş, burada bir gün büyük balık olabilmek için küçük balıkları yiyerek büyüyen yeni balıklarla tanıştım. Okyanustaki sonsuz özgürlük hissinin güzelliğini tattığım kadar, göldeki sevgi dolu yaşamımı nasıl özlediğimi de düşündüm. O kadar çok şey gördüm, o kadar çok şey duydum ve o kadar çok şey yaşadım ki ne düşünmem ne yapmam gerektiğini hep birbirine karıştırdım. İyi balıkları kötü, kötülerini de hep iyi zannettim. Kimi zaman inmemem gerektiği kadar derine inip güneş ışığını kaybettim, kimi zaman da çıkmamam gerektiği kadar yüzeye çıkıp nefessiz kaldım. Ne olmam gereken yeri, ne birlikte yüzmem gereken balıkları hiç bilemedim. Başıma onlarca tehlike açıp, o kocaman okyanusta yapayalnız kaldım.
 Sonraları farkına vardım ki insan hep yalnız halletmek zorunda şu yaşam denen şeyi, kendi kendine bakmayı öğrenmek zorunda. Siz bir balık olsanız da böyle bu, bir insan olsanız da. Kendinizle barışmak ve çevrenizdekilere güvenmemek zorundasınız. Birilerinin gideceğini ve birilerinin geleceğini unutmamalısınız, kaçan anıları kovalamaya çalışmak nafile bir çabadan başkası değil. Zaman siz farkına varmadan akıp gidiyor, kovalamanız gereken en önemli şey mutluluğunuz. İyisi mi yalnız başına da mutlu olabilmeyi bilmeli insan, böylece çevreden gelen hiç bir şey yaralayıp incitemez onu. 
Mutluluğunu yakalayabilen balıklardan olmamız dileğiyle..

-Bayanbilen-

8 yorum:

 1. yüzmeyi öğrenmek kolay olmuyor.
  yaşamak her zaman zorlu sınavları gerektiriyor..
  yine de en büyük direniş kalbi temiz tutmak olmalı.. her şeye rağmen :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle baharcım, kalbimizi temiz tutabildiğimiz sürece insan kalabiliyoruz. :)

   Sil
 2. yani şehir ve okul diyosun de miiii :)

  YanıtlayınSil
 3. İşte budur.
  Sevgili Bayan bilen;
  Kendin yaşayarak öğrenmişsin.

  Küçük bir not."Küçük balıklar birleşirse,büyük balıkları yutarlar"
  Seni tanıdığıma sevindim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Peki ya büyük balıkların arasındaki tek küçük balık kalmışsam? :))
   Asıl sizin gibi tatlı bir insanla tanıştığıma ben çok sevindim, kocaman sevgiler. :)

   Sil
 4. O huzurun kolay gelmediği yazısı geriye doğru akıyorum :)

  Yaz yine yaz hep yaz :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayatımın yine çılgınlarcasına dolu olduğu bi dönemdeyim ama geleceğim, anlatacak bir sürü eğlenceli şeyim oldu :))

   Sil

Öne Çıkan Yayın

Günce 172 || Adanalı Bey

Bu blog benim için tam da kişiliğimin oturduğu yıllarda ara sıra uğrayıp, çocukça bir üslupla ilk aşkımı anlattığım bir yerdi hep. Biri...

SİTE HARİTASI

Copyright

Copyright
Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Yazarlarımızın her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Bayanbilen.. ♥ by BayanBilen.com is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://www.bayanbilen.com.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://bayanbilen.com/ adresinde mevcut olabilir.